Amelia Tokarska

naukę gry na harfie rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im.Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie harfy Ewy Jaślar-Walickiej. W 2014 roku ukończyła z wyróżnieniem POSM I i II st. w Bielsku-Białej. Obecnie jest studentką trzeciego roku studiów licencjackich w Royal Conservatory of Brussels w klasie harfy prof. Jany Bouskovej.

 

Amelia jest również aktualnie harfistką Opery Narodowej w Brnie oraz pierwszą harfistką Filharmonii Bohuslava Martinuw Zlinie.

 

W ramach programu Erasmus w roku akademickim2015/2016 studiowała w Academy of Performing Arts w Pradze.  Amelia została przyjęta do Akademii Orkiestrowej Filharmonii w Brnie, w projekcie bierze udział w sezonach artystycznych 2016/2017 oraz 2017/2018.

 

W roku szkolnym 2013/2014 Amelia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne, a w 2014/2015 stypendium miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Była również stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, a aktualnie jest stypendystką klubu Soroptimist International. Amelia Tokarska została wybrana przez Komisję World Harp Congres jako jedna z 24 młodych harfistek z całego świata do programu Focus on Youth, w ramach którego wzięła czynny udział w XII Światowym Kongresie Harfowym w Sydney (Australia) w lipcu 2014 roku.

 

Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m.in.: I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie (2007), wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Harfowego za szczególne wykonanie utworu muzyki współczesnej podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Harfy w Warszawie (2012), Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. (miejsc I i II nie przyznano) (2012), I miejsce w XIII Rybnickim Festiwalu Młodych Talentów im. Ireneusza Jeszka (2012), I wyróżnienie na XIV Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych Jawor 2012 (2012), I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą w kategorii prawykonań za utwór Daniela Strządały „Dawno, dawno temu” (2013), II miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej w Przemyślu (2013), III miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” (miejsc I i II nie przyznano) (2014), III miejsce w kategorii zespołów kameralnych na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (2014), III miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie (2015), II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. prof. Karela Patrasa w Pradze (2015). Występowała na wielu festiwalach m.in.: Young Euro Classic Festival w Berlinie, Santander Music Festival Palacio de Festivales (Hiszpania), Collegium Musicum Summer Orchestra Academy in Pommersfelden, Ungdomssymfonikerne Winter Course 2017, Harp Days w Žďár nad Sázavou, "Chopin i jego Europa", Międzynarodowym Festiwalu Harfowym w Katowicach, Festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie (2012, 2013), Alto Adige Festival we Włoszech, V Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Emanacje”, Festiwalu Kompozytorów Polskich (2011, 2012, 2013), Slot Art Festiwal w Lubiążu i wielu innych.

 

Amelia uczestniczyła w wielu warsztatach i kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów: Imogen Barford, Agnieszka Gralak, Ieuan Jones, Bryn Lewis, Joanna Kozielska, Chantal Mathieu, Rossitza Milevska, Malwina Lipiec, Pia Salvia, Florence Sitruk, Park Stickney, Helga Storck, Ewa Strusinska, Elzbieta Szmyt, Anna Verkholantseva, Sidsel Walstad. Współpracowała również z wieloma orkiestrami, m.in.: I, Culture Orchestra 2015 i 2017 (występując w Gdańsku, Warszawie, Berlinie, Kijowie, Mińsku, Batumi, Dobiacco oraz Santander), Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią w Brnie, Národní divadlo w Brnie, Filharmonią im. B. Martinu w Zlinie, Filharmonią Częstochowską im. B. Hubermana, Filharmonią Hradec Králové, International Lutosławski Youth Orchestra, Orkiestrą Miasta Tychy Aukso, Śląską Orkiestrą Filmową, Śląską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną w ramach programu „Lutosławskiemu w 100 lecie urodzin”, Filharmonią Sudecką oraz Slot Art Orchestra, Alchemik Orchestra stworzoną przez Grzecha Piotrowskiego.